Wideorozmowa

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kampera?

Praktycznie każdy z nas uwielbia podróżować. Nic w tym dziwnego! Jest to świetny sposób na oderwanie się od codzienności, odstresowanie, zmianę otoczenia, nacieszenie się pięknymi widokami czy poszerzenie swojej wiedzy kulturowej bądź historycznej. Chcąc jak najlepiej spożytkować czas wyjazdu, warto być jak najbardziej mobilnym. Nie warto zatrzymywać się w hotelach, gdy komfortowe miejsce do spania można zabrać ze sobą i zatrzymywać się codziennie w innym miejscu, bez konieczności ciągłego przepakowywania się. Właśnie dlatego zakup kampera stanowi spełnienie marzeń wielu osób. Nim jednak dokonamy inwestycji, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii, jest to bowiem dość duża inwestycja.

Warto przemyśleć zakup

Przed zakupem swojego pierwszego pojazdu tego typu trzeba dokładnie się zastanowić. Podobnie jak większość przedmiotów – kampery nie są dla wszystkich. Warto zatem zastanowić się czy chęć jego zakupu to chwilowy kaprys czy początek przygody, która przerodzi się w pasję na całe życie. Należy zastanowić się czego tak naprawdę oczekujemy od kampera oraz na ile pojazd będzie w stanie to spełnić. Doskonałym pomysłem będzie skorzystanie z usług wypożyczalni kamperów oraz przetestowanie jak bardzo podoba nam się podróżowanie tego typu pojazdem.

Gdy już dowiemy się, czego możemy oczekiwać i wiemy, że podróżowanie kamperem to forma turystyki, która nas interesuje, możemy przejść do wyboru konkretnego pojazdu.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kampera?

Zadaniem kampera jest zapewnienie nam komfortu i wygody podczas podróż. Właśnie dlatego istotne będzie upewnienie się, że pojazd będzie w stanie sprostać naszym oczekiwaniom. Powinniśmy zatem zastanowić się, ile osób będzie z nami podróżować. Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie - czy będziemy planować wyprawy jedynie z partnerem bądź partnerką, wyjeżdżać z całą rodziną lub zabierać ze sobą znajomych? Wybrany przez nas pojazd będzie musiał zapewnić właściwą liczbę miejsc noclegowych. Warto zwrócić również na jego inne funkcjonalności. Auto powinno być tak wyposażone, by jak najlepiej wpisywało się w nasze oczekiwania.

Niezależnie od tego, czego oczekujemy, nasza decyzja powinna być dokładnie przemyślana. Zakup kampera to inwestycja na wiele lat, dlatego podczas jej podejmowania trzeba być rozważnym i cierpliwym.

Koszty związane z utrzymaniem kampera, a nasze potrzeby

Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, czy w ogóle warto kupować kampera. Wszystko zależy od naszej sytuacji. Jeśli mielibyśmy korzystać z niego raz do roku lub nawet rzadziej, bardziej opłacalną opcją może być wynajmowanie pojazdu. W sytuacji, gdy wyjazdów byłoby kilka każdego roku, inwestycja w zakup kampera może nam się zwrócić już po kilku latach.

Warto jednak pamiętać, że kamper generuje również dodatkowe koszty eksploatacyjne. Konieczne będzie oczywiście serwisowanie i naprawianie wszelkich usterek pojazdu. Pamiętajmy, że pojazd potrzebuje również miejsca do stania, gdy nie będzie wykorzystywane. Jeśli nie posiadamy własnego terenu, wynajem takiego miejsca może wiązać się z koniecznością stałych opłat.

Stan pojazdu

Kluczową kwestią będzie stan pojazdu. Kupując kampera powinniśmy sugerować się nie tylko ceną, ale także stanem pojazdu. Wybór taniego modelu, obarczonego usterkami może sprawić, że konieczne będzie zainwestowanie pokaźnych środków w naprawy. Właśnie dlatego warto dokładnie sprawdzić pojazd, którego zakupem jesteśmy zainteresowani. Powinniśmy dokładnie sprawdzić stan techniczny pojazdu oraz jego dokumentację. Dobrym pomysłem będzie sprawdzenie pojazdu w serwisie samochodowym.

Warto zwrócić uwagę na stan to jak pojazd wygląda z zewnątrz. Chociaż kilka rys lub drobnych wgnieceń nie powinno być dla nas niczym alarmującym - jest bowiem śladem normalnego użytkowania pojazdu, ich większa ilość może dowodzić, że kamper nie był szanowany przez poprzedniego właściciela. Należy poszukać również śladów ewentualnych napraw, sprawdzić uszczelnienia dachu, okien czy wentylacji lub śladów rdzy.

Oczywiście należy zwrócić uwagę na elementy wyposażenia. Koniecznie trzeba upewnić się, czy wszystkie urządzenia wewnątrz są sprawne. Warto sprawdzić oświetlenie, pompę wody, toaletę, ogrzewanie oraz inne urządzenia. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie stanu mebli. Istotne, by były w dobrym stanie, a ich funkcjonalność odpowiadała naszym potrzebom.

Filtruj wyniki

Skontaktuj się z

O FIRMIE JATA

Firma JATA SP. Z O.O. powstała w 1997 roku. Na podstawie podpisanej umowy dealerskiej stała się Autoryzowanym Dealerem Fiat Auto Poland S.A. Te 20 lat to ciągły proces inwestycyjny, rozwój infrastruktury oraz doskonalenie naszej kadry pracowniczej...

NEWSLETTER

Jeśli chcesz otrzymywać od nas najciekawsze artykuły, informacje o konkursach i promocjach, najciekawsze dyskusje na forum zapisz się na nasz newsletter.