Wideorozmowa

Kamper i przyczepa - jak tak podróżować?

Chcesz wybrać się w dalszą podróż i poza kamperem i potrzebujesz więcej dodatkowej przestrzeni, żeby zmieścić wszystkie niezbędne rzeczy? A może jesteś miłośnikiem wody i chcesz ze sobą zabrać także skuter wodny lub łódź? Potrzebna będzie Ci do tego również specjalna przyczepa, którą z łatwością przewieziesz wszystko, co chcesz mieć ze sobą na urlopie. Jak z nią bezpiecznie podróżować — o tym wszystkim dowiesz się właśnie tutaj!

Na co zwrócić uwagę wybierając się w podróż kamperem z przyczepą?

Najważniejszą i absolutnie kluczową kwestią są uprawnienia. Pamiętaj, że standardowym kamperem, którego dopuszczalna masa całkowita wynosi do 3,5 tony, podobnie jak innymi pojazdami, możesz poruszać się po praktycznie całym świecie wyłącznie z prawem jazdy kategorii B. Pamiętaj jednak, że waga kampera z przyczepą zazwyczaj jest znacznie większa, dlatego jeszcze przed sezonem letnim, w którym planujesz podróżować, przygotuj się i zapisz na dodatkowy kurs, który pozwoli Ci rozszerzyć swoje uprawnienia o kod B96 lub kategorię E.

Poza tym, że waga zestawu jest niezwykle istotna z punktu widzenia prawnego, jest również kluczowa dla komfortu jazdy. Zbyt duża masa przyczepki, którą będzie ciągnąć kamper może obciążać jego silnik. Dlatego, oczywiście w miarę możliwości, staraj się minimalizować zbędne wyposażenie, które może wpłynąć nie tylko na szybkość, ale także na bezpieczeństwo podróżowania. Nie zapominaj również, by prowadząc hamować silnikiem, a nie hamulcem nożnym — zapewni to bezpieczną i zdecydowanie łagodniejszą dla silnika jazdę.

Tego z pewnością dowiesz się i doświadczysz na własnej skórze podczas dodatkowego kursu rozszerzającego uprawnienia, jednak pamiętaj, że podróżowanie z przyczepą różni się od jazdy samym kamperem. Chodzi tutaj oczywiście o długość zestawu, którym nieco trudniej jest manewrować, szczególnie w wąskich uliczkach najbardziej urokliwych miast i miasteczek. Ale nie tylko! Pamiętaj, że doczepiona przyczepa jest bardziej podatna na ewentualne podmuchy wiatru, dlatego na trasie nie przekraczaj dozwolonej prędkości i zawsze dostosowuj jazdę do warunków panujących na drodze. Umiejętności te, jak każde inne przychodzą z czasem i podczas kursu z pewnością nabierzesz doświadczenia, które pozwoli Ci wygodnie i bezpiecznie podróżować po całym świecie!

Filtruj wyniki

Skontaktuj się z

O FIRMIE JATA

Firma JATA SP. Z O.O. powstała w 1997 roku. Na podstawie podpisanej umowy dealerskiej stała się Autoryzowanym Dealerem Fiat Auto Poland S.A. Te 20 lat to ciągły proces inwestycyjny, rozwój infrastruktury oraz doskonalenie naszej kadry pracowniczej...

NEWSLETTER

Jeśli chcesz otrzymywać od nas najciekawsze artykuły, informacje o konkursach i promocjach, najciekawsze dyskusje na forum zapisz się na nasz newsletter.