Wideorozmowa

Jakie są rodzaje kamperów i który wybrać?

Wyjazd na urlop to najbardziej oczekiwany przez większość osób moment w roku. Niezwykle popularną formę wypoczynku, każdego roku zyskującą sobie coraz większą rzeszę entuzjastów, stanowią wyjazdy kamperem. Nic w tym dziwnego, możliwość zabrania ze sobą domu na kółkach i wybrania się w dowolne miejsce w kraju lub granicą to ogromna przyjemność. Takie wyjazdy zapewniają komfort wypoczynku oraz zachwycające poczucie wolności. Dzięki temu, że miejsca na polach namiotowych są stosunkowo tanie i można je znaleźć w każdym zakątku kraju, podróżowanie kamperem daje praktycznie nieograniczone możliwości. Korzystając z tych pojazdów możemy dowolnie zaplanować sobie podróż i korzystać z mobilności podczas wakacji, zabierając ze sobą wygodne miejsce do spania.

Chcąc zdecydować się na wakacje w kamperze, warto zastanowić się, jakiego urządzenia potrzebujemy. Możemy wybierać wśród pojazdów:

  • z alkową,
  • półzintegrowanych,
  • zintegrowanych.

Kampery typu alkowa

Pojazdy tego typu wyróżniają się już na pierwszy rzut oka. Wystająca przestrzeń znajdująca się ponad kabiną kierowcy przyciąga wzrok i znacząco wpływa na ich estetykę. Jak wskazuje nazwa – alkowa - jest to miejsce do spania. W efekcie na dole pozostaje nam przestrzeń użytkowa, ewentualnie dodatkowa przestrzeń sypialna, co pozwala zabrać ze sobą więcej osób.

Wygodne miejsce do spania niestety ma swoją cenę. Ze względu na to, że znajduje się nad kabiną kierowcy, wpływa na komfort jazdy ze względu na przesunięcie środka ciężkości pojazdu. Nie jest to oczywiście bardzo znaczący problem i szybko można się do tego przyzwyczaić. Ponadto kampery tego typu są zazwyczaj krótsze od innych modeli, dzięki czemu manewrowanie nimi jest łatwiejsze. Nie bez przyczyny jest to jeden z najpopularniejszych rodzajów pojazdów tego typu, jakie można spotkać w naszym kraju i nie tylko.

Modele pół-integra

Pojazdy tego typu już na pierwszy rzut oka wyraźnie różnią się od modeli z alkową. Są bowiem pozbawione rozbudowanej przestrzeni znajdującej się ponad kabiną kierowcy. W efekcie posiadają bardziej aerodynamiczny kształt, który sprawia, że są szybsze i charakteryzują się mniejszym spalaniem. Niestety brak alkowy bardzo często wiąże się z tym, że zabudowa jest dłuższa, co wpływa na trudność manewrowania pojazdem oraz fakt, w jaki sposób zachowuje się on podczas silniejszego wiatru. Kolejną cechą charakterystyczną tych pojazdów jest fakt, że zabudowa jest nieco szersza od kabiny.

Ważną cechą kamperów pół-integra, odróżniających je od modeli typu alkowa, jest fakt, że kabina kierowcy jest połączona z przestrzenią użytkową pojazdu. W efekcie fotele są obrotowe i mogą być wykorzystywane również poza jazdą. W przypadku kamperów pół-integra łóżka najczęściej są rozkładane. Dzięki temu w dzień pozostają ukryte, pozwalając nam korzystać z części mieszkalnej, by w nocy pozwolić nam szybko przekształcić ją w sypialnię.

Kampery zintegrowane

Modele tego typu już na pierwszy rzut oka prezentują się bardzo imponująco. Z zewnątrz nie mają rozgraniczenia na kabinę oraz przestrzeń użytkową, dzięki czemu pojazd tworzy jedną całość i prezentuje się bardzo imponująco i nowocześnie.

Do ich wad należy fakt, że są to pojazdy charakteryzujące się wysoką masą, dlatego chcąc nimi kierować, trzeba posiadać prawo jazdy kategorii C. Ważną zaleta jest jednak fakt, że są to pojazdy projektowane w taki sposób, by zapewniały swoim użytkownikom maksimum komfortu. Właśnie dlatego, wybierając kamper zintegrowany, możemy być pewni, że otrzymamy to co najlepsze – stosunkowo dużo przestrzeni, wygodne rozwiązania aranżacyjne i maksimum funkcjonalności. Korzystając z takiego kampera możemy czuć się niczym w prawdziwym domu.

Każdy znajdzie model dla siebie

Rozważając wybór kampera, mamy do wyboru wiele opcji, wśród których każdy z pewnością znajdzie taki, który będzie w stanie sprostać jego indywidualnym potrzebom oraz zapewni wystarczająco dużo miejsca dla jego rodziny. Przed podjęciem decyzji warto zatem rozważyć nasze oczekiwania oraz możliwości i na tej podstawie dokonać konkretnego wyboru.

Pamiętajmy, że nie można tu mówić o lepszych lub gorszych rozwiązaniach. Poszczególne kampery zwyczajnie różnią się między sobą funkcjonalnością i możliwościami, dzięki czemu sprawdzają się w innych sytuacjach.

Jaki kamper wybrać?

Poszczególne rodzaje kamperów znacznie się między sobą różnią, dlatego wybór jest bardzo często prosty, ponieważ wynika z naszych konkretnych potrzeb.

Na naszą decyzje może wpłynąć na przykład liczba osób, które chcemy zabrać ze sobą w podróż. Jeśli wybiera się z nami jedynie 4-5 osób, model pół-integra lub zintegrowany sprosta naszym potrzebom, w przypadku, gdy grupa liczy do siedmiu osób, warto rozważyć kamper z alkową.

Jeśli zależy nam na tym, by urlop spędzić możliwie najtaniej, nasz wybór raczej nie padnie na kamper zintegrowany, którego zakup lub wynajem wiąże się przeważnie z największymi kosztami. Gdy chcemy zaoszczędzić na benzynie, warto zrezygnować także z kampera z alkową, którego nieaerodynamiczny kształt wpływa na większe spalanie.

Fundamentalną kwestią będą również nasze uprawnienia. O ile wśród kamperów pół-integra lub modeli z alkową znajdziemy pojazdy, którymi można poruszać się mając jedynie kategorię B. W przypadku kamperów zintegrowanych jest to raczej mało prawdopodobne i do ich kierowanie niezbędna okaże się kategoria C lub C1.

O tym, jaka kategoria prawa jazdy jest wymagana będzie decydować DMC danego auta, czyli jego dopuszczalna masa całkowita. Jest to współczynnik określający maksymalną wagę, jaką auto może osiągnąć po zatankowaniu, wraz z pasażerami, bagażem oraz wszystkim co przekłada się na jego masę. Każdy kierowca powinien wiedzieć, że mając prawo jazdy kategorii B, może prowadzić pojazdy, którego DMC wynosi maksymalnie 3,5 tony. W przypadku, gdy ta wartość zostanie przekroczona, niezbędna jest kategoria C1 lub C.

Czynników, które możemy brać pod uwagę jest dużo więcej. Możemy zastanawiać się na przykład nad sposobem aranżacji oraz dostępnością konkretnych funkcjonalności, jednak powyższe kwestie pozwolą nam z pewnością znacznie ograniczyć możliwości wyboru, tym samym znacznie ułatwiając podjęcie decyzji.

Filtruj wyniki

Skontaktuj się z

O FIRMIE JATA

Firma JATA SP. Z O.O. powstała w 1997 roku. Na podstawie podpisanej umowy dealerskiej stała się Autoryzowanym Dealerem Fiat Auto Poland S.A. Te 20 lat to ciągły proces inwestycyjny, rozwój infrastruktury oraz doskonalenie naszej kadry pracowniczej...

NEWSLETTER

Jeśli chcesz otrzymywać od nas najciekawsze artykuły, informacje o konkursach i promocjach, najciekawsze dyskusje na forum zapisz się na nasz newsletter.